niedziela, 24 listopada 2013

Modernizm w Dąbrowie Górniczej

   Oczywiście tytuł jest nieco na wyrost. Są miasta gdzie przykładów Modernizmu w architekturze i urbanistyce jest o wiele więcej i są bardziej znamienite niż nasze. Do takich miast z pewnością możemy zaliczyć Katowice, Warszawę, Gdynię, Bielsko-Białą, Kraków czy Wrocław. Niejednokrotnie moderna w tych miastach została doceniona w kraju i za granicą, powstał  szereg opracowań na ich temat a turyści mogą korzystać z wytyczonych szlaków opisanych zresztą w internecie. Na naszym zagłębiowskim podwórku architekturę taką bez problemu odnajdziemy też w Sosnowcu i Będzinie. Będziński dworzec kolejowy projektował nawet światowej sławy architekt Edgar Norweth.
  Modernizm w Polsce  możemy zasadniczo podzielić na dwa okresy: przedwojenny i powojenny. Przed drugą wojną światową styl ten dotyczył bardzo często obiektów użyteczności publicznej jak też zarezerwowany był dla elity - powstawały wtedy awangardowe jak na tamte czasy wille.  Modernizm to nie tylko pojedyncze budynki ale też całe systemy mieszkalne w postaci sporych kwartałów miejskich czy  dzielnic. Modernistyczni twórcy zakładali, że o pięknie budynku świadczy jego funkcjonalizm, dlatego odrzucano wszelkie zdobienia. Niektórzy z architektów wiązali z  Modernizmem misję, mającą na celu zapewnienie szerokiej masie ludzkiej, dobrej przestrzeni do życia. Pomimo, że nurt ten odrzuca niejako istnienie przewodniej formy czy też stylu, budowle te są charakterystyczne i  mają pewne cechy wspólne. W wielkim uproszczeniu możemy je wymienić: brak zdobień, unikanie symetrii, płaskie dachy, ściany kurtynowe, szerokie okna doświetlające wnętrza np. przeszkolone klatki schodowe, białe i pastelowe elewacje, okrągłe okna podkreślające nowoczesną stylistykę. Modernizm przede wszystkim wprowadził do architektury pojęcie wolnego planu co oznaczało w praktyce  rezygnację z pomieszczeń zamkniętych, zastępując je tzw. kontinuum przestrzennym.
   To tak w telegraficznym skrócie. Należy pamiętać jednak, że styl ten wymyka się próbom zaszufladkowania, dlatego może jest tak niesamowity. Na szczęście wróciła moda na Modernizm i budynki wybudowane w tym stylu wracają do łask. Wiele jest do zrobienia, do poprawienia ale kamyczek uruchamiający lawinę  już ruszył - może kiedyś dotrze ona też do Dąbrowy?
   Moje zainteresowanie Modernizmem dąbrowskim zaczęło się podczas kontemplacji widoku z balkonu :-). Otóż po ponad dziesięciu  latach zorientowałem się, że to co do tej pory brałem za komin w rzeczywistości jest wieżą kościoła pod wezwaniem Świętego Józefa na ulicy Konopnickiej.




   Sam kościół zaprojektowany został przez Józefa Jaworskiego. Rozpoczęcie budowy datuje się na 1938 rok. Niestety po wkroczeniu wojsk niemieckich, zgromadzone materiały budowlane zostały skonfiskowane przez okupanta. Mimo to, niedokończona świątynia została pobłogosławiona w 1940 roku przez biskupa częstochowskiego Teodora Kubina. Po wojnie, dokładnie w 1946 roku ukończono budowę kościoła. Trochę szkoda, że wieża jest w łososiowym kolorze. Z pewnością korzystniej by było, gdyby cała bryła pomalowana została na biało.




    Zaraz obok bo pod numerem 56 ( ul. Konopnickiej) mieści się kolejny budynek, który podejrzewam o styl modernistyczny. Zespół Szkół nr 1 w którym mieści się szkoła podstawowa i gimnazjum. Wiemy na pewno, że szkoła podstawowa mieściła się tutaj już w 1955 roku. Mamy więc  budynek użyteczności publicznej, lata 50-te w których moderna powstawała i nie została jeszcze zdominowana całkowicie przez socrealizm. Całkiem możliwe, że gmach powstał już wcześniej, przed wspomnianym 1955 rokiem. Niestety nie odnalazłem żadnego zdjęcia z czasu powstania budynku. Na mapie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego z lat 50-tych XX wieku budynek szkoły jest już zaznaczony ale już na datowanej na 1938 rok niemieckiej Gleiwitz KDR 1927 D1 (Einheitsblatt/Großblatt) widnieje tylko zarys działki na której stoi szkoła. Jest co prawda zaznaczony również budynek ale o znacznie mniejszej powierzchni. Kiedy więc powstał? Pozostaje to na dzisiaj dla mnie zagadką.

Gdyby nie termoizolacja, zielony kolor i zaślepione pionowe świetliki...........

   Kolejny gmach publiczny związany ze szkolnictwem i tutaj już pewność co do modernistycznego charakteru. Zostajemy cały czas na ulicy Konopnickiej tyle, że opuściliśmy już Korzeniec a udaliśmy się do Centrum.  Budynek dzisiejszego Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 powstał w dwudziestoleciu międzywojennym i już wtedy pełnił funkcje związane ze szkolnictwem. Poniżej zdjęcie przedstawiające budynek w 1934 roku.

źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
 
   Mamy więc geometryczną bryłę bez zdobień z przeszkloną klatką schodową. Prostota stylu podkreślona jest jednolitym jasnym kolorem elewacji. Obecnie ten sam budynek prezentuje się nieco inaczej.


   Widzimy, że na przestrzeni lat został rozbudowany a kolorystyka jest całkowicie inna niż pierwotnie.

   
   Kolejne dwa budynki znajdują się w ścisłym centrum miasta. Są to znów gmachy użyteczności publicznej - poczta oraz kamienica z wieżą zegarową ( niestety nie wiem co się w niej znajdowało). Nie wiem też kto zaprojektował te budynki. Wiadomo natomiast, że powstały przed II wojną światową. Budynek z wieżą zegarową przypomina nieco modernistyczny dworzec kolejowy w Będzinie. Nawet tarcza zegara jest w podobnej stylistyce jak będzińska - prosta, przejrzysta, wypisz wymaluj modernistyczna.  


źródło: dawnadabrowa.pl
widok współczesny

źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
widok współczesny
   Niestety w tym przypadku też nie wiem kto jest projektantem tego niebanalnego zespołu budynków. Podobnie jak we wcześniejszych przykładach charakter stylu został zatarty przez kolorową elewację. Patrząc na to zdjęcie w pierwszym momencie można pomyśleć, że łososiowe skrzydło poczty to inny, oddzielny budynek. Czy faktycznie tak jest?

   Pora na kolejne przykłady dąbrowskiej moderny. Jeden z nich znajduje się na ulicy Okrzei 3. Jest obecnie w fatalnym stanie. Charakterystyczne dla tego budynku mieszkalnego są zaokrąglone bariery balkonowe. Budynek z pewnością powstał przed drugą wojna światową.



   Wracając już do domu, całkiem niespodziewanie natknąłem się na kolejny modernistyczny budynek mieszkalny. Znajduje się na ulicy Sienkiewicza 14A. Jest nieco mniejszy od tego na Okrzei ale za to w lepszym stanie.


   Post ten traktuję jako radosny i  pewnie nieco naiwny wstęp przed wnikliwszym zgłębieniem tematu moderny dąbrowskiej.  Pisząc tekst, odwiedzając przedstawione miejsca i próbując zdobyć na ich temat informacje cały czas miałem wrażenie, że moja wiedza jest niekompletna i obarczona błędem. Dużo tutaj białych plam i wiele pewnie jest jeszcze do odkrycia. Mimo wszystko nie zniechęcam się i będę w przyszłości dalej na łamach bloga wracał do tej tematyki. Zachęcam Czytelników do zgłębienia tematu i podzielenia się swoją wiedzą i przemyśleniami -   architektura modernistyczna z pewnością  na to zasługuje.


5 komentarzy:

  1. Dzień dobry
    Z niesłychanym zaciekawieniem czytam Pański blog, nie dość ,że przywraca wspomnienia, to każe sięgać do dalszej historii.
    I tak zagłębiając się weń, przychodzę z odpowiedzią na jedno z Pańskich pytań. Mianowicie szkoła przy ulicy Konopnickiej 56 faktycznie powstała na przełomie lat 1954/1955 jako nowa siedziba połączonych w 1951 roku Gimnazjum żeńskiego ( założycielki - Emilia Zawidzka i Helena Prażmowska) i męskiego gimnazjum im. Braci Śniadeckich (powstałego z inicjatywy A.Strzeleckiego) w jedną szkołę o nazwie Liceum Koedukacyjne im. Waleriana Łukasińskiego. Pierwsza lekcja licealistów odbyła się 1 września 1955 roku.
    Liceum istniało w tym budynku do roku 65, potem otrzymało nową siedzibę, na ulicy Kopernika, gdzie istnieje do dzisiaj.
    Natomiast w budynku na Konopnickiej powstała szkoła podstawowa nr 16. W 1999 roku, czyli od wejścia reformy oświaty , utworzono tam także gimnazjum nr 13. Jako zespół szkół nr 1 istnieje do dziś.
    Przy wejściu do szkoły wisi tablica upamiętniająca historyczne perturbacje liceum Łukasińskiego, natomiast w holu pierwszego piętra znajduje się portret Łukasińskiego pędzla Adama Jarczoka.
    Chętnie zamieściłabym zdjęcia, niestety nie wiem jak to się robi na blogu.
    Niemniej fotografia sprzed roku 2003 jest dostępna pod tym adresem :http://www.dabrowa.pl/DG_FOTO_2003/20031211_01_pldg_korzeniec_obserwatorium-astronomiczne+.jpg

    Pozdrawiam serdecznie Kaśka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdeczne,
      bardzo dziękuję za te ciepłe słowa i naturalnie zapraszam do bieżącej lektury bloga.
      Niestety nie ma możliwości dodania zdjęć w komentarzach ale jeśli Pani sobie życzy to chętnie umieszczę je w osobnym poście - oczywiście ze stosownym podpisem. Gdyby była Pani zainteresowana to proszę napisać na adres: blogdabrowski@gmail.com

      Jeszcze raz dziękuję i życzę wszystkiego dobrego!
      Pawel Pudlik

      Usuń
  2. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisane.

    OdpowiedzUsuń
  3. Artykuł poświęcony jest architekturze modernistycznej w Dąbrowie Górniczej. Autor przedstawia piękne przykłady budynków z tej epoki, takie jak m.in. kino, szkoła czy kamienica. Tekst jest krótki, ale bardzo dobrze napisany i wzbogacony licznymi zdjęciami, które ukazują detale architektury i jej piękno. Artykuł z pewnością zainteresuje miłośników historii i architektury oraz zachęci do odkrywania piękna miasta.

    OdpowiedzUsuń